ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

ماسک نانو – 3 ویژگی متمایز کننده ماسک های نانو الیاف از ماسک های معمولی

Home  /   ماسک نانو – 3 ویژگی متمایز کننده ماسک های نانو الیاف از ماسک های معمولی
ماسک نانو

ماسک نانو

ماسک های تنفسی نمونه هایی از تجهیزات حفاظتی شخصی هستند که برای محافظت در برابر ذرات معلق در هوا و آلودگی ها استفاده می شود. کلیه وسایل محافظت تنفسی یکبار مصرف بوده و باید پس از استفاده دور انداخته شوند. ماسک نانو نمونه ای از ماسک های تنفسی است که عمده ترین مصارف کاربردي نانوالیاف در آن، استفاده از نانو الیاف به عنوان یک لایه فیلتر قوي براي تقویت خواص فیلتراسیون فیلترها و ماسک هاي محافظ در برابر آلاینده هاي بسیار ریز می باشد.

برای خرید انواع ماسک تنفسی نانو می توانید به بخش فروش ماسک تنفسی هتمت مراجعه فرمایید.

ماسک نانو چیست؟

ماسک نانو، از چندین لایه تشکیل شده که یکی از لایه هاي میانی حاوي نانو الیافی با قطر بین 811 تا 811 نانومتر می باشد. لایه ي نانو الیاف براي جلوگیري از ورود ذرات مضر میکرونی به دستگاه تنفسی انسان است. بر اساس استاندارد هاي جهانی ماسک هاي نانو، الیاف داراي راندمان % 33 در جذب ذرات بوده (کارایی بالاتر از ماسک هاي N95 ) و همچنین در طبقه بندي ماسک ها که بر اساس میزان نفوذ ذرات جامد و مایع انجام گرفته، در طبقه FFP3 که کمترین میزان نفوذپذیري است (در حد 8درصد) قرار دارد.

در این ماسک ها جذب ذرات ریز (ظرفیت فیلترینگ بیش از 811 برابر ماسک هاي معمولی) و طول عمر چهار برابر می باشند.

طبقه بندی ماسک های گرد و غبار بر طبق استاندارد های کانادا و امریکا:

طبقه بندی ماسک های گرد و غبار بر طبق استاندارد های اروپایی:

ویژگی های ماسک نانو

ماسک هاي نانو پاک، به منظور حفاظت در برابر گرد و غبارها، عوامل بیماریی زا، فیوم ها و یا میست ها مورد استفاده قرار می گیرند. این ماسک ها دارای ویژگی های زیر می باشند:

علاوه بر لایه هاي پارچه اسپان باند و میکرو الیاف (ملت بلون) دارای یک لایه فیلتر نانوالیاف براي به دام اندازي آلاینده ها است.

هر چه ظرافت الیاف سازنده مدیاي فیلتر بیشتر باشد ذرات بیشتري را می تواند در خود حفظ کند که نانوالیاف با ظرافت بسیار بالاي خود امکان فیلتر کردن ذرات را، بیشتر فراهم می کنند.

کاربرد ماسک نانو

در واقع فضا هاي بین لیفی کوچکتر نانوالیاف و همچنین سطح مخصوص بالاي آنها، توانایی نگهداري آلاینده هاي ریزمیکرون زیادي را فراهم می کند. به طور کلی می توان گفت کاربرد این محصول در جلوگیري از ورود آلاینده هاي بسیار ریز به دستگاه تنفسی انسان در شهرهاي صنعتی، محیط هاي کاري حاوي ریزگردها مثل کارخانجات تولید سیمان، کاشی، آرد و … مراکز بیمارستانی و تمامی مناطقی که با مشکل ریزگر دها مواجه اند، می باشد.

انواع ماسک نانو

ماسک نانوالیاف 6 لایه

مناسب جهت: محیط هاي صنعتی با درجه بالاي آلاینده ها و ریزگرد ها

ماسک نانوالیاف 7 لایه همراه با پارچه کربن اکتیو

مناسب محیط هاي صنعتی با درجه بالاي آلاینده ها، گازها و بخارات مضر

ماسک پزشکی 4 لایه

مناسب جهت:

  • جلوگیري از ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماري هاي واگیردار تنفسی
  • براي استفاده در محیط هاي بیمارستانی، آزمایشگاهی و دندانپزشکی
  • استفاده کودکان، زنان باردار، بیماران پیوندي و سرطانی
  • محیط هایی با درجه بالاي آلودگی هوا و طوفان گرد و غبار
  • براي نظافت، کار با مواد شوینده و هواي آلوده

تفاوت های ماسک نانوالیاف با ماسک های معمولی

می توان گفت راندمان فیلتراسیون ماسک هاي ارتقا یافته با نانوالیاف بدون ایجاد مشکل در راحتی تنفس، حداقل %01بیش از ماسک هاي معمولی است. علاوه بر این بیشترین سایز آلاینده هاي هوا بین 8 تا 8 میکرومتر هستند که توسط ماسک هاي معمولی فیلتر نمی شوند ولی به خوبی روي سطح و یا در منافذ نانوالیاف به دام می افتند.

ماسک هاي معمولی 811 برابر بیشتر از ماسک هاي نانوالیاف آلاینده ها را عبور می دهند و عمرکمتری نسبت به ماسک هاي نانو دارند. مزیت ماسک های چهار لایه نانوالیاف نسبت به ماسک های پزشکی سه لایه رایج این است که از فرد در برابر استنشاق ذرات کوچک که مدت هاي طولانی می توانند در هوا باقی بمانند، محافظت می کند. طراحی ماسک هاي سه لایه نانوپاک به صورتی است که از نشتی هوا در لبه هاي ماسک جلوگیري می کنند.

همچنین لایه نانو الیاف به کاربرده شده در ماسک نانو پاک با ایجاد کمترین افت فشار، هواي ورودي به مجراي تنفسی را به خوبی فیلتر کرده و از ورود کوچکترین ذرات معلق در هوا (تا 811 نانومتر) عوامل بیماري زا جلوگیري می کند. بنابراین استفاده از آن در موارد بیماري هاي خاص پیوندي، سرطانی، تالاسمی، محیط هاي آلوده به خصوص برای کودکان، زنان باردار، و جهت جلوگیري از ابتلا به سرما خوردگی و سایر بیماري هاي واگیر دار تنفسی و شرایط بحرانی آلودگی هوا، ماسک سه لایه نانو توصیه می شود.

برای مطالعه بیشتر جهت شناخت انواع ماسک سه بعدی، می توانید به مقاله همه آنچه که لازم است درباره ماسک 3 بعدی بدانیم مراجعه فرمایید.

ایمنی ماسک نانو الیاف نسبت به سایر ماسک ها

تفاوت و امتیاز ویژه ماسک هاي نانو الیاف نسبت به دیگر ماسک ها این است که این ماسک ها از مواد کاملا ایمن و زیست تخریب پذیر تهیه شده و شرایط تهیه آنها به این صورت است که قطر منافذ کوچکتري ایجاد کرده و به روش مکانیکی از نفوذ ذرات و عوامل بیماري زا ریز نانومتري به مجراي تنفسی فرد جلوگیري می کنند. در حالی که دیگر ماسک ها، خطر ورود ذرات نانو مضر به بدن فرد و محیط زیست را در برخواهند داشت.

منابع:
مقاله نانو تکنولوژی در ماسک های صورت

دسته بندی محصولات آموزش, آموزش ماسک تنفسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.