ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

چه عواملی در قیمت پسته نوبرانه تاثیر گذار است؟

Home  /   چه عواملی در قیمت پسته نوبرانه تاثیر گذار است؟
قیمت پسته

پسته

قیمت پسته، زمان مناسب خرید و عوامل موثر در قیمت گذاری آن، از مواردی است که در این مقاله بدان می پردازیم.

پسته درخت کوچکی است که از خاورمیانه و آسیا میانه سر منشا می گیرد. این درخت در کشور هایی چون ایران، سوریه، ترکمنستان و غرب افغانستان رشد می‌کند. پسته واژه ‌ای پارسی است که از طریق زبان لاتین وارد زبان اروپایی شده است. ایران با تولید 574987 تن پسته در سال 2017، به مقام نخست جهان در تولید پسته رسید. مقام دوم متعلق به ایالات متحده با تولید 272291 تن و مقام سوم متعلق به کشور چین با تولید 95294 تن می‌باشد.

جالب است بدانید که از این 57 تن پسته تولیدی فقط 10 درصد استفاده داخلی صورت می گیرد و 90 درصد دیگر آن صادرات می شود. مصرف سالیانه پسته در هر خانواده ایرانی حدودا 2 کیلو گرم تخمین زده شده است.

برای خرید پسته اکبری اعلا دستچین رفسنجان، می توانید به بخش فروش خشکبار هتمت مراجعه فرمایید.

انواع پسته

پسته‌ ها به طور کلی به دو دسته فندقی و بادامی تقسیم می‌شوند. پسته‌ هایی نظیر کله قوچی و اوحدی در دسته فندقی و ارقامی نظیر اکبری، احمد آقایی و ممتاز در دسته بادامی قرار می‌ گیرند.

تقسیم بندی دیگری که می‌ توانیم برای پسته‌خام در نظر بگیریم از لحاظ زمان گل دهی است. انواع پسته از لحاظ گل دهی به 3 دسته زود گل، متوسط گل و دیر گل تقسیم می ‌شوند. پسته کله قوچی در گروه زود گل، ارقام اوحدی، بادامی زرند و احمد آقایی در گروه متوسط گل و ارقام قزوینی و اکبری در گروه دیر گل قرار می‌ گیرند.

تقسیم بندی دیگری که می ‌تواند برای پسته‌ ها صورت بگیرد، دسته بندی بر اساس زمام رسیدن محصول است که به 5 گروه خیلی زودرس، زودرس، متوسط رس، دیر رس و خیلی دیر رس تقسیم می ‌شوند. تاریخ برداشت تا 31 مرداد متعلق به ارقام زودرس، 1 تا 10 شهریور ارقام زودرس، 11 تا 20 شهریور ارقام متوسط رس، 21 تا 31 شهریور ارقام دیر رس و 1 تا 10 مهر ماه ارقام دیر رس می ‌باشد.

از مهم ترین انواع پسته که برای صادرات مورد استفاده قرار می ‌گیرند پسته‌ های کله قوچی، فندقی، احمد آقایی، بادامی و اکبری هستند.

معرفی پسته احمد آقایی

ویژگی ‌های بارز پسته احمد آقایی عملکرد بالا و نیاز به مدت زمان کم برای برداشت، است. از جمله کشورهای خواستار این نوع پسته، کشورهای هند و یونان هستند. مغز پسته احمد آقایی کشیده بوده و در انواع سایز ها (22-24، 24-26، 26-28، 28-30) یافتت می ‌شود. علت معروف بودن این نوع پسته، رنگ سفید پوسته و قرمزی مغز آن است. پسته احمد آقایی در دسته بندی‌ های ذکر شده جزو ارقام متوس گل و دررس است.

معرفی پسته اکبری

پسته اکبری بسیار کشیده و خوش شکل است و به علت راحت پوست کندن و حس خوبی که می ‌دهد، مشتریان خاص خودش را دارد. پسته اکبری را می ‌توان جزو پسته‌ های لوکس دسته بندی کرد و نسبت به پسته ‌های دیگر قیمت بیشتری دارد.

درخت این نوع پسته هر چند سال یک بار، باردهی زیادی دارند، به همین سبب نوع مرغوب این پسته کمتر در بازار ها موجود است و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش می‌ یابد.

روش‌های سنجش کیفیت پسته

با آگاهی از برخی از روش ‌ها می ‌توان جهت تشخیص پسته مرغوب اطمینان حاصل کرد. برخی از این ویژگی‌های ظاهری شامل موارد زیر هستند:

 • عدم وجود چروکیدگی و رنگ پریدگی در مغز دانه
 • عدم تیرگی و کدری در پوست پسته
 • میزان چربی پسته
 • رنگ مغز پسته مرغوب به رنگ زرد یا نزدیک به سبز تیره است.
 • مغز دانه‌ های یک شکل و یکسان
 • خندان بودن پسته
 • عاری از سوراخ و کرم خوردگی
 • طعم مطبوع
 • اندازه ‌های یکسان
 • عدم وجود کپک زدگی و نرمی در مغز دانه
 • عدم استفاده از افزودنی ‌ها برای پوشاندن معایب پسته

برای مطالعه بیشتر جهت آگاهی از ویژگی های پسته اکبری می توانید به مقاله 12 ویژگی متمایز کننده پسته اکبری از سایر پسته ها مراجعه فرمایید.

بهترین زمان خرید پسته

زمان مناسب برای برداشت پسته در استان ‌های مختلف تقریبا در یک ماه (شهریور ماه) صورت می‌گیرد. برخی برداشت ‌ها از اواخر مرداد تا اواخر شهریور ماه صورت می گیرد. پسته خام در زمان برداشت محصول روانه بازار می شود. باید توجه داشته باشید که برای تهیه پسته‌ های فرآوری شده حداقل تا یک ماه پس از برداشت باید صبر کنید، که در این صورت مهر ماه می ‌تواند بهترین زمان خرید پسته باشد. طبیعی است که با توجه به نوع کیفیت محصول و مراحل مختلف فراوری، قیمت پسته ها متفاوت خواهد بود.

قیمت پسته و بررسی فاکتور های مهم در قیمت گذاری

عوامل مختلفی می ‌تواند در قیمت گذاری پسته مؤثر باشد. برای مثال دیر رس یا زود رس بودن آنها یا مقدار گل دهی درخت آنها در یک سال و… .همانطور که در این مقاله ذکر شد، پسته اکبری به دلیل باردهی کم درخت در سال و کیفیت بالای آن، قیمت بالاتری نسبت به پسته‌ های دیگر دارد.

هزینه‌ های پرورش درخت پسته، کود ها، وسایل و ابزار مورد نیاز و … نیز بر افزایش و کاهش قیمت پسته نیز بسیار مؤثرند. علاوه بر این، نگهداری درست و اصولی پسته، از عوامل تاثیر گذار در قیمت محصول است. طبیعی است که مهیا کردن شرایط مناسب برای نگهداری صحیح محصول می تواند در حفظ کیفیت آن نقش بسزایی داشته باشد.

عموما با توجه به خدماتی که بازارهای آنلاین به مشتریان ارائه می‌دهند، بسته به کیفیت و میزان خدمات ارائه شده در قیمت پسته با بازار محلی تفاوت قیمت وجود دارد. برای اطلاع از قیمت پسته اکبری اعلا دستچین می توانید به بخش فروش خشکبار هتمت مراجعه فرمایید.

دسته بندی محصولات آموزش, آموزش پسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.