ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

شناخت و بررسی نحوه عملکرد شامپو ها بر پوست و مو

Home  /   شناخت و بررسی نحوه عملکرد شامپو ها بر پوست و مو
شامپو

چگونه شامپو باعث تمیزی موی سر می شود؟

بسیاری از افراد هر روز مو های خود را می شویند و بعضی کمتر. اما چقدر درباره عملکرد شامپو در تمیزی پوست و مو آگاهی داریم؟ آیا می دانیم مثلاً یک شامپو برای چه کاری طراحی شده است؟ شامپو ها برای تمیز کردن و حالت دادن به مو ها طراحی شده اند و صرف پاک کردن تمام آلودگی ها یا خاک از روی پوست و مو، برای مصرف کننده امروزی کافی نیست. بنابراین بیایید به چالشی که شامپو با آن روبرو است نگاهی بیندازیم.


چرا به شامپو احتیاج داریم؟


روی سر یک انسان معمولی بین 100000 تا 150،000 تار مو وجود دارد که می تواند از نظر طول، شکل و سبک مختلف باشد. از غده چربی هر فولیکول در پایه مو روغن طبیعی ترشح می شود که به آن سبوم می گویند. از آنجا که افراد به طور مرتب مو های خود را می شویند، سبوم به ندرت کل طول ساقه مو را در بر می گیرد. در غیر این صورت طبیعتا مو هایی چرب و بدون حالت خواهیم داشت.

این چربی و گرد و خاک ساقه مو را می پوشانند که این، جدا از حالت دهنده های جانبی مثل اسپری مو، موس، ژل و غیره است که هر فرد استفاده می کند. این مواد باید از مو پاک شوند تا مو تمیز و آماده برای حالت دادن دوباره باشد.

عملکرد شامپو ها چگونه است؟

هدف اصلی شامپو پاک کردن گرد و خاک و سپس حالت دادن به مو های فرد است. بنابراین شامپو از دو نوع ماده متفاوت در فرمولاسیون تهیه می شود. اولین مورد مواد فعال کننده سطح هستند که برای تمیز کردن مو ها طراحی شده اند. و مورد دوم مواد حالت دهنده ای هستند که از ایجاد الکتریسیته ساکن در مو ها جلوگیری می کنند.

مواد تشکیل دهنده شامپو

مواد اصلی تشکیل دهنده شامپو ها ترکیبی از مواد فعال کننده سطح است. یک شامپو فقط حاوی یک سورفاکتانت نیست. بعضی از شامپو ها برای نظافت و شستشو است در حالی که برخی دیگر عملکرد کف کنندگی و شستشو را بهبود می بخشند. سورفاکتانت ها با کاهش کشش سطحی بین آب و خاک عمل می کنند تا آلودگی ها را از روی مو پاک کنند. مولکول های سورفاکتانت حاوی دو قسمت مجزا هستند، اول یک گروه آب دوست که جذب آب می شود و دوم یک زنجیره چرب (لیپوفیلیک) که جذب خاک می شود.

مولکول های سورفاکتانت ذره های خاک را احاطه کرده و در نهایت آن را در آب پخش می کنند. هرچه مقدار چربی بیشتری به مولکول های سورفاکتانت متصل شود، شامپو مقدار بیشتری کف تولید می کند. به همین دلیل است که اولین بار شستشوی موی کثیف ممکن است کف زیادی ایجاد نشود، اما بعد از تکرار مجدد شستشو میزان کف بیشتری تولید می شود.

چرا شامپو کف می کند؟

مقدار کف کنندگی شامپو به مواد استفاده شده در آن بستگی دارد. مواد پاک کننده موجود در شامپو باعث تولید حباب شده و هنگامی که مو ها به آب و شامپو آغشته می شود، هوا درون شامپو مخلوط شده و تولید کف می کند. عملکرد اصلی کف، پخش مواد شوینده روی مو و پوست سر است.

اما در مورد اینکه چقدر یک شامپو کف می کند، غالبا ما فکر می کنیم هرچه کف بیشتر باشد، عملکرد شامپو بهتر است اما در حقیقت، از آنجا که چربی مو ها از تشکیل حباب جلوگیری می کند، هرچه مو تمیز تر باشد، کف بیشتری مشاهده خواهیم کرد. بنابراین کف بیشتر به معنای عملکرد خوب شامپو نیست.

ترکیبات موجود در شامپو

نرم کننده:

مواد تشکیل دهنده نرم کننده معمولاً شامل سیلیکون ها و الکل های چرب هستند. سیلیکون ها به دلیل خاصیت روان کنندگی بسیار معروف هستند و باعث می شوند مو ها نرم و لطیف شوند. آنها بسته به نوع مو و میزان خشکی و آسیب دیدگی مو، در ویسکوزیته های وسیعی از نازک تر از آب تا مایعات غلیظ وجود دارند. مواد سازنده نرم کننده در شامپو ها، اغلب بارگیری نمی شوند. دلیل این امر این است که بار مثبت بسیاری از مولکول های مورد استفاده در نرم کننده ها با بار منفی مواد فعال کننده با هم کنش دارد که منجر به عدم تمیزی و حالت دهندگی مو می شود.

ترکیبات اضافی:

شامپو ها برای کنترل ویسکوزیته، نحوه شستشو و میزان کف به مواد تشکیل دهنده نیاز دارند. علاوه بر این مواد نگهدارنده به این ترکیبات اضافه می شود تا از رشد میکروبی جلوگیری کند. علاوه بر این ممکن است شامپو ها حاوی مواد اضافی برای محافظت و تقویت استحکام مو باشد.

عطر و رنگ دهنده ها:

علاوه بر مواد رنگی که برای بهبود ظاهر محصول و شفافیت آن بکار می رود، عطر ها و اسانس ها نیز اضافه می شوند. عطر ها با سایر حواس بازی می کند تا فرآیند شستشو را به یک تجربه دلپذیر و مطلوب تبدیل کند.

انواع مختلف شامپو

شامپو ها برای طیف گسترده ای از انواع مو که هر کدام نیازهای خاص خود را دارند، فرموله شده اند. به عنوان مثال مو های معمولی نیاز به تمیز کردن و کنترل دارند. در مقابل، مو های رنگ شده نیاز به نرم کنندگی بالاتری دارند. در حین روند رنگ کردن مو، یک اسید چرب بسیار خاص از سطح مو پاک می شود.

مو ها بیشتر آب دوست بوده و حاوی میزان بیشتری بار منفی هستند که باعث استاتیک بیشتر می شوند. بنابراین، مو های رنگ شده یا شیمیایی به شامپو های مخصوص فرموله شده ای احتیاج دارند که حاوی موادی برای رسوب روی این مو هایی که آب دوست تر هستند، انتخاب شده اند. با در نظر داشتن نیازهای خاص هر نوع و مدل مو، انتخاب میزان هر دو ماده سورفکتانت و مواد سازنده باید مورد توجه قرار گیرد.

بهترین نوع شامپو ها برای پوست و مو، دارای فرمولاسیون تمیز کننده، محافظت کننده و مرطوب کننده است که عملکرد های متفاوتی دارند:

  • تمیز کننده : مواد پاک کننده ملایمی که پوسته های شوره سر، چربی و روغن را می شویند تا مو ها را به طور قابل توجهی تمیز کند.
  • محافظت کننده: فرمولی که حاوی ریز مواد معدنی است و پس از شستن مو روی سر باقی می ماند تا از آسیب شوره سر محافظت کند و موها از پایه سالم رشد کند.
  • مرطوب کننده: این فرمولاسیون موجب نرمی و لطافت مو می شود و مواد معدنی ریز موجود در آن به ترمیم پوست سر و رطوبت بیشتر کمک می کند.

انواع مواد افزودنی در فرمولاسیون شامپو ها

برخی از شامپو ها با مواد اضافی طراحی می شوند که باعث ایجاد احساس متفاوتی در دوش گرفتن شده و طبیعتا خواص متنوعی به همراه دارند:

  • شامپو های ضد خارش اغلب حاوی مواد خنک کننده مانند نعناع یا اکالیپتوس هستند.
  • رایحه های مختلفی مانند سیب سبز یا مرکبات برای عطر خوش به شامپو ها اضافه می شود.
  • شامپو های ضد شوره حاوی موادی برای مقابله با شوره سر و جلوگیری از بازگشت آن هستند.
  • در فرمولاسیون برخی از شامپو ها، مرطوب کننده ها را جهت ایجاد یک پوشش محافظ بر روی مو ها اضافه می کنند.

اهمیت انتخاب شامپو با pH متعادل

هنگام انتخاب شامپو برای مراقبت از مو و پوست، تعداد زیادی از فاکتورها نقش دارند که یکی از مهمترین آنها تعادل pH محصول انتخابی است. هرچند شاید یک pH خنثی را متعادل در نظر بگیرید، اما در حالت ایده آل پوست سر و مو ها باید در مرکز pH برابر 5.5 قرار داشته باشد.

اهمیت حفظ تعادل pH سالم در این است که مو یا پوست سر با PH نامتعادل، محل پرورش خشکی، ناهنجاری، تحریک و عفونت می شود. استفاده از شامپو با تعادل اسید مناسب برای سلامت موهای امری ضروری است. مقیاس pH از 0 تا 14 است، که 0 اسیدی ترین و 14 قلیایی ترین پایه است. حفظ تعادل pH از مو و پوست در برابر انواع باکتری و آلودگی ها محافظت می کند.

شامپو های درمانی

شامپو های درمانی جهت درمان انواع ناراحتی های پوست و مو مثل شوره سر، انواع قارچ و التهابات پوستی استفاده می شوند.

عملکرد شامپو ضد شوره

شوره سر یک بیماری شایع پوست سر است که در آن پوست خشک می شود و به پوسته های سفید تبدیل می شود. برای برخی از افراد، شوره سر همراه با پوسته پوسته شدن و خارش پوست همراه است. شامپوهای کنترل کننده شوره سر معمولاً با یک یا ترکیبی از مواد فعال برای درمان و کنترل شوره سر تولید می شوند و حاوی مواد اسید سالیسیلیک، گوگرد، پیریتون روی (پیریتون روی)، قیر ذغال سنگ، سولفید سلنیوم و کتوکونازول در فرمولاسیون خود هستند.


عملکرد شامپو ضد قارچ

عفونت قارچی پوست با علائمی همچون خارش پوست سر شروع می شوند و بسیار ناخوشایند است و معمولاً به عنوان کرم حلقه ای پوست سر (یا کچلی) شناخته می شود. این بیماری بر روی ساقه های مو تأثیر می گذارد و ممکن است برای برخی از افراد لکه های طاسی روی سر ایجاد نماید. عفونت های قارچی پوست سر، مانند کرم حلقوی، می تواند بسیار مسری باشد. عفونت هایی از این دست اغلب با لمس پوست فرد آلوده منتشر می شوند.

فرمولاسیون موثر بر خصوصیات فیزیکی و ضد قارچی شامپو عبارتند از سورفاکتانت، سولفات مونولورات، سوربیتان، نیوکسین، اسید سالیسیلیک، اسید هیدروکسی بتا، لوریل بتائین، پیروکتون اولامین، گوگرد، قطران ذغال، سولفید سلنیوم، کتوکونازول و کلیمبازول است. این ترکیبات با از بین بردن چربی اضافی پوست، خاصیت ضد میکروبی، تسکین خارش، کاهش تحریک و التهاب در درمان قارچ مالاسزیا و عفونت‌های قارچی پوستی مانند تینیا، کاندیدیازیس پوستی، پیتریازیس ورسیکالر، شوره سر و درماتیت سبورئیک موثر است.

عملکرد شامپو های گیاهی

شامپو های گیاهی نمونه هایی هستند که در فرمولاسیون آنها از ترکیبات کاملا گیاهی استفاده شده است. جهت درک بهتر دو نمونه از شامپو های گیاهی را بررسی خواهیم کرد:

شامپو گیاهی نرمال رزانا

در فرمولاسیون این شامپو از گیاهان با طبع گرم استفاده شده که برای افرادی با طبع سرد مناسب می باشد. عملکرد شامپو گیاهی نرمال رزانا به عنوان شامپو گیاهی سر، ماسک گیاهی صورت و شامپو گیاهی بدن نیز مورد استفاده قرار گیرد. در ترکیبات این شامپو سرکه سیب و ساپونین استفاده شده که در گیاهان چوبک، سدر موجود است که موجب مقدار کف کنندگی کم و خواص تمیزکنندگی بالا می گردد.

گیاهان مورد استفاده در این شامپو موجب افزایش مواد مغذی و ضخامت مو همچنین رشد موهای جدید می شود. از دیگر خواص این شامپو آب رسانی، نرم کنندگی، حالت دهندگی، ضد عفونی کنندگی پوست و مو همچنین کاهش تعریق بدن می باشد. این شامپو دارای خواص درمانی بسیاری نیز می باشد.


جهت خرید شامپو گیاهی نرمال رزانا می توانید به بخش فروش شامپو رزانا هتمت مراجعه فرمایید.

شامپو گیاهی خنک کننده رزانا

در فرمولاسیون شامپو خنک کننده رزانا از گیاهانی با طبع سرد و خنک کننده استفاده شده که برای افرادی با طبع گرم مناسب است. عملکرد شامپو گیاهی رزانا، به عنوان شامپوی سر، ماسک گیاهی صورت و شامپو گیاهی بدن، ضدعفونی کننده گیاهی و بخور سرد (جهت پاک سازی فضای موجود ازهرگونه آلودگی باکتری وویروسی) می باشد.

گیاهان مورد استفاده در این محصول، موجب افزایش مواد مغذی، افزایش ضخامت مو همچنین رشد موهای جدید می شود. علاوه بر این میزان گردش خون را بالا برده و با تنظیم چربی های مورد نیاز پوست، موجب ایجاد حس شادابی در پوست و مو می گردد. این شامپو دارای خواص درمانی بسیاری نیز می باشد.


جهت خرید شامپو گیاهی خنک کننده رزانا می توانید به بخش فروش شامپو رزانا هتمت مراجعه فرمایید.

جمع بندی

امروزه شامپو ها که جهت پاک کنندگی پوست و موها استفاده می شوند، معمولاً به شکل مایع و فرمول معمول سورفاکتانت می باشند که روغن و آلودگی مو و پوست سر را از بین می برند. بیشتر فرمول ها حاوی نوعی ماده نگهدارنده برای جلوگیری از رشد میکروبی هستند و برخی از آنها با اسانس و رنگ دهنده ها جهت ظاهر مطلوب و عطر خوش شامپو تولید می شوند.

بسته به نوع فرمول، عملکرد شامپو ها شامل حالت دادن به مو یا ایجاد حس سرزندگی مانند سیلیکون ها برای صاف یا روغن نارگیل برای آبرسانی است. انواع مختلف بر اساس عملکرد شامپو ها شامل دسته های شامپو برای مو های خشک، نرمال، چرب، شامپو گیاهی، شامپو های درمانی، نرم کننده ها و شامپو بدن می باشند.

دسته بندی محصولات آموزش, آموزش شامپو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.