ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

4 روش آبیاری کدو آجیلی – کدو تنبل به چه مقدار آب نیاز دارد؟

Home  /   4 روش آبیاری کدو آجیلی – کدو تنبل به چه مقدار آب نیاز دارد؟
آبیاری کدو آجیلی

آبیاری کدو آجیلی

آبیاری کدو آجیلی یک روال منظم برای اکثر پرورش دهندگان کدو تنبل در گرم ترین و خشک ترین ماه های تابستان است. آب، برای رشد کدو تنبل های بزرگ حیاتی است و راه‌ های درست و غلط زیادی برای انجام این کار وجود دارد. اما آنچه واقعا مهم است، سطح ثابتی از رطوبت در خاک است تا ریشه ها به آن نفوذ کنند.

شرایط ایده آل، خاک مرطوب است، نه خیلی مرطوب که بتواند اکسیژن را از خاک بگیرد تا کودها و مواد مغذی را رقیق کند. همچنین نباید اجازه داد خاک خشک شود. خشک شدن خاک باعث گشاد شدن و عمیق‌ تر شدن ریشه‌ های گیاه می‌شود.

برای خرید تخمه کدو گوشتی خام می توانید به صفحه فروش تخمه کدو خام در فروشگاه هتمت مراجعه فرمایید.

کدو تنبل به چه مقدار آب نیاز دارد؟

چون 80 تا 90 درصد از این گیاه آب است، می توان گفت به آب زیادی نیاز دارند. اگر آب و هوای گرم و خشکسالی باشد، انتظار داشته باشید که آب بیشتری مورد نیاز باشد. آبیاری را شب ها انجام دهید و فقط پایه گیاه را آبیاری کنید تا برگ ها خشک بماند. خیس شدن روی برگ ها باعث بیماری گیاه می شود. با افزایش سن کدوها جذب آب کاهش می یابد و ممکن است گیاه به آب بیشتری نیاز داشته باشد. اکثر کدو تنبل ها در صورت کم آبی، تولید میوه آنها متوقف می گردد.

برای جلوگیری از خیس شدن برگ ها از شیلنگ های قطره ای استفاده کنید. این امر شیوع بیماری هایی مانند سفیدک پودری، دلمه و سفیدک پرونی که در محیط های مرطوب رشد می کنند را به شدت کاهش می دهد. کدو تنبل، خاکی با زهکشی خوب با مقدار زیادی مواد آلی مانند کود یا کمپوست به عنوان کود دوست دارد. این امر به بهبود زهکشی و ساختار کمک می کند و در عین حال مواد مغذی را برای رشد فراهم می کند.

خاک آنها باید به طور یکنواخت مرطوب باشد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و کم آبی باعث پژمردگی کدو تنبل می شود.

آیا باید هر روز به کدو تنبل آب دهید؟

می‌توان کدو تنبل را هر روز آبیاری کرد، اما بهتر است با آبیاری ‌های عمیق‌تر، کمتر آبیاری شوند. این نه تنها صرفه جویی در زمان است، بلکه گیاهان سالم تر خواهند بود. گیاهان کدو تنبل برای رشد و تولید میوه در هفته حدود یک اینچ آب مصرف می کنند.

مشکل آبیاری روزانه این است که آب ریشه های عمیق را تامین نمی کند. حتی در گیاهان بدون ریشه عمیق، مهم است که اجازه دهید آب در خاک نفوذ کند. ریشه ها معمولاً در صورت آبیاری کم عمق، کمتر رشد می کنند.

چه زمانی باید آبیاری کدو آجیلی را متوقف کنم؟

با سرد شدن دما و کوتاه شدن روزها، باید آبیاری کدو آجیلی ها را متوقف کرد. اگر کدو تنبل های شما هنوز میوه های زیادی تولید می کنند، به آنها آب بدهید تا زمانی که دیگر میوه جدیدی تولید نکنند.

آیا گیاهان کدو تنبل را می توان بیش از حد آبیاری کرد؟

بزرگترین اشتباهی که بسیاری از باغبانان هنگام پرورش کدو تنبل مرتکب می شوند آبیاری بیش از حد آن ها است که منجر به بروز بیماری می شود. یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از این امر، بررسی رطوبت خاک قبل از آبیاری است. اگر خاک به عمق 2 اینچ مرطوب است، اشکالی ندارد که در آن روز آبیاری نکنید!

اگر گیاهان به خوبی رشد می کنند و میوه های زیادی تولید می کنند، آب زیادی دریافت می کنند و نیازی به آبیاری اضافی ندارند. آبیاری بیش از حد کدو حلوایی ابتدا روی برگ ها تأثیر می گذارد سپس باعث زرد شدن و ریزش آنها می شود. در واقع دریافت مقدار زیاد آب، در نهایت منجر به پوسیدگی ریشه و مرگ کل گیاه، بسته به مقدار آب داده شده در یک زمان یا آبیاری مداوم آن می شود.

برای مطالعه بیشتر از روش های کاشت و برداشت کدو حلوایی می توانید به مقاله پرورش کدو – 3 نکته طلایی در روند کاشت تا فراوری تخمه کدو مراجعه فرمایید.

انواع روش های آبیاری کدو آجیلی

در ادامه برخی از روش های مورد استفاده در آبیاری کدو آجیلی ذکر شده است:

1-آبیاری کدو تنبل با شلنگ های زیرزمینی یا خطوط قطره ای

  • در روش اول با یک مخزن کوچک، آب را می توان به طور مداوم به ریشه ها رساند. این کار علف های هرز را آبیاری نمی کند. علاوه بر این، می توان کود را به آب موجود در مخازن اضافه کرد تا مستقیماً ریشه ها تغذیه شوند. در این روش آبیاری، گیاه رطوبتی را که به خاک وارد کرده اید جذب می کنند.
  • روش دوم این است که یک شیلنگ را در زیر ناحیه ای که گیاه اصلی قرار دارد، دفن کنید. این شیلنگ آب زیادی را به بسیاری از ریشه های ثانویه گیاه می رساند. برای باغبانان حومه شهر، این ممکن است بهترین رویکرد باشد. محل قرارگیری شیلنگ باید درست زیر سطح گیاه باشد تا آب به ریشه های عمیق نفوذ کند.
  • روش سوم این است که یک شیلنگ خیسانده را در بالای خاک قرار دهید و سوراخ ها را به سمت پایین هدایت کنید. سپس روی شلنگ و تاک را با خاک یا مالچ بپوشانید. این یک روش ساده و سریع است.

2-آبیاری کدو تنبل با قوطی آبپاش

دومین وسیله آبیاری مهم، قوطی آبپاشی است. این قوطی ها همراه با یک شلنگ خیساندن زیرزمینی، بدون آب رسانی به علف های هرز، آبیاری کاملی را انجام می دهند.

3-آبپاش های بالای زمین

این وسیله آبیاری سریع، آسان است. بسیاری از باغداران از این واقعیت غافل هستند که رسیدن رطوبت به برگ ها، منجر به بیماری های گیاهی می شود. اگر از آبپاش روی زمین استفاده می کنید، این کار را صبح ها یا بعد از ظهر ها انجام دهید.

4-خندق های آبیاری

خندق های آبیاری نیز در تامین آب گیاهان موثر است. این روش مزیت به حداقل رساندن آب روی برگ ها دارد و می توان آن را در روز و شب استفاده کرد. بزرگترین معایب این روش در این است که مقدار زیادی آب به جاهایی غیر از ریشه گیاهان مورد نظر می رود و آب زیادی مصرف می شود. علاوه بر این، شما باید خندق را حفر کنید. این به طور کلی برای کاربردهای تجاری استفاده می شود و برای استفاده در باغ های خانگی کوچک عملی نیست.

منابع:
مقاله آبیاری کدو آجیلی

مقاله چه زمانی باید کدو آجیلی را آبیاری کنیم؟

دسته بندی محصولات آموزش تخمه کدو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.