ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

چای سالم – با 7 نکته، چای سالم ارگانیک و با کیفیت را بشناسیم!

Home  /   چای سالم – با 7 نکته، چای سالم ارگانیک و با کیفیت را بشناسیم!
چای سالم

چای

چای قرن ها است که نوشیدنی مورد علاقه بسیاری از مردم بوده است. از برگ های گیاه چای (Camellia sinensis) یک نوشیدنی گرم و تسکین دهنده برای آرامش استفاده می شود که به دلیل خواص سلامتی آن نیز مورد توجه می باشد. حال یک سوال بسیار ساده وجود دارد “چای سالم و طبیعی چه ویژگی هایی دارد؟” در این مقاله به بررسی عواملی می پردازیم که یک چای را سالم معرفی می کنند.

برای خرید چای بهاره می توانید به بخش فروش چای و دمنوش هتمت مراجعه فرمایید.

چای سالم و با کیفیت

به طور کلی می‌توان گفت که چای سفید، به عنوان کم فرآوری ‌شده‌ ترین چای، در مجموع سالم‌ ترین چای است. مطالعات علمی در سراسر جهان انجام شده است که نشان می دهد چای سفید دارای بالاترین سطح آنتی اکسیدان، فلاونوئیدها (یک خاصیت ضد التهابی طبیعی) و ویتامین ها در مقایسه با چای های دیگر است. با این حال، این بدان معنا نیست که شما فقط باید چای سفید بنوشید.

عوامل موثر در شناخت چای سالم و ارگانیک

1-خاک و عدم استفاده از آفت کش در پرورش چای

منظور از چای سالم و با کیفیت، چایی است که به صورت ارگانیک، از خاک ارگانیک، بدون استفاده از آفت کش ها و کودهای شیمیایی به دست آمده و با آب تصفیه شده دم می شود.

به عنوان مثال، اگر برگ‌های چای سبز و یا سیاه را که از قسمت بالایی گیاه برداشت شده و به صورت ارگانیک در ارتفاعات بالاتر رشد کرده‌اند، بگیرید و آن‌ها را با برگ ‌های چای سفید که در ارتفاعات پایین‌تر رشد می‌کنند، با استفاده از کودها و آفت‌کش‌ های شیمیایی و برداشت شده از قسمت پایین‌تر مقایسه کنید، چای سبز و سیاه، چای سالم تری خواهد بود.

2-ارتفاعات

ارتفاع بیشتر برای رشد گیاه و کیفیت خاک می تواند نه تنها بر طعم، بلکه بر خواص سلامتی چای نیز تأثیر بگذارد. کیفیت برگ های چای هم بر طعم و هم بر خواص سلامتی چای تاثیرگذار است. به طور کلی، چای هایی که در ارتفاعات بالاتر، در خاک غنی تر با آب با کیفیت بالاتر، بدون استفاده از آفت کش ها یا کودهای شیمیایی رشد می کنند و از قسمت بالایی گیاه برداشت می شوند، طعم بهتری خواهند داشت و احساس بهتری در فرد ایجاد می کنند.

3- چای بهاره

بهترین، مرغوب ‌ترین و خوش ‌طعم‌ ترین چای، چای بهاره است و بعد چای تابستان و پاییز در درجه های بعد قرار می گیرند.

برای مطالعه بیشتر جهت آگاهی از فواید چای بهاره می توانید به مقاله چای بهاره – ۷ خاصیت چای بهاره برای سلامت بدن مراجعه فرمایید.

4-چای درشت

به طور کلی چای درشت از نظر کیفیت بهتر از چای‌ ریز و پودری است. هر چه چای سیاه پودرتر باشد رنگ تولیدی تیره ‌تر و مزه آن تلخ‌تر خواهد بود.

5-رنگ چای سالم و طبیعی

چای سالم و ارگانیک در حالت طبیعی رنگی نزدیک به قرمزی دارد. اگر به چای هیچ افزودنی اضافه نشود رنگ، بو و مزه خوبی داشته و بی‌ ضرر است اما اضافه کردن رنگ و عطر های مصنوعی، آن به شکلی که بوی تند و رنگ قرمز پر رنگ پیدا کند، مضر می‌ شود.

لازم به ذکر است چای طبیعی در مدت کوتاه رنگ غلیظی پیدا نمی‌ کند. مطمئنا چای طبیعی بدون رنگ و بوی اضافه شده سالم ‌تر و بهتر است.

6-عطر چای سالم

انواع چای پرزدار عطر بیشتری دارند. منطقه جغرافیایی در کیفیت و کمیت مواد معطر کننده و مواد تلخ‌ کننده موثر است. به همین دلیل چای برخی نقاط خوش‌ طعم و چای برخی نقاط بسیار پست است. به‌ عنوان مثال، در ایران آزمایش هایی که روی چای شهر های شمالی انجام شده نشان داده اند، هر چه پرز بیشتری داشته باشند (البته این پرز با چشم غیرمسلح دیده نمی ‌شود)، چون داخل پرز ها اسانس جمع می شود، عطر چای بیشتر است. نتایج این بررسی‌ ها بهترین چای را چای لاهیجان معرفی کرده‌ است.

7-مدت زمان دم کشیدن چای

طبیعی بودن چای از روی ظاهر قابل تشخیص نیست. تا قبل از دم کردن چای نمی توان طبیعی بودن آن را تشخیص داد. یکی از راهکارهای شناخت چای خوب مدت زمان دم‌کردن آن است. دم کردن چای خوب تنها 20 دقیقه طول می‌کشد و زمانی که چای سالم را در استکان بریزیم 15 دقیقه زمان لازم است تا حالت آن تغییر کند و اگر زودتر از این زمان رنگ چای تغییر کرد یا موادی در آن ته‌نشین شد این چای، چای مطلوبی نیست.

چای نامطلوب پس از دم‌ کردن زمانی که در استکان ریخته شود، بعد از یک ربع رنگ آن تغییر می‌کند و موادی در آن ته‌ نشین می‌شود که این مساله نشانه غیر طبیعی بودن چای است.

به طور کلی می توان گفت هرچه چای تازه ‌دم تر باشد، خوش ‌بو و خوش ‌طعم‌ تر است و هر چه بماند مواد تلخ آن بیشتر شده و بو و مزه آن را تغییر می ‌دهد.

بهترین روش دم کردن چای

برای دم‌کردن چای ابتدا باید آب کاملا به جوش آید و بعد از جوش آمدن آب شعله باید بسیار کم باشد تا حالت قلیان و جوش آب از بین برود. یک سوم قوری را با آب جوش پر می‌کنیم به ‌طوری که باید قسمتی از قوری خالی باشد و بعد از آن روی حرارت ملایم چای را دم می‌کنیم. قوری چینی نیز بهترین نوع جنس برای دم کردن چای است.

منابع:
مقاله مقایسه چای باکیفیت و چای کیفیت پایین

دسته بندی محصولات آموزش چای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.