ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

7 صابون گیاهی– صابون چگونه باعث تمیزی و پاکیزگی می شود؟

Home  /   7 صابون گیاهی– صابون چگونه باعث تمیزی و پاکیزگی می شود؟
صابون گیاهی

تاریخچه صابون

تاریخچه ساخت صابون به 2800 سال قبل از میلاد بر می گردد. استوانه های سفالی کشف شده در بابل باستان، حاوی ماده ای صابون مانند بودند که دیواره های داخلی آنها را پوشانده بود. نوشته های روی این استوانه ها حاکی از آن بود که صابون از جوشاندن خاکستر و چربی ها به دست آمده است. پزشک یونانی جالینوس از آن به عنوان دارو و وسیله ای برای پاکسازی بدن یاد می کند. در نوشته های منسوب به جابربن حیان نیز بارها از صابون به عنوان ماده پاک کننده نام برده شده است.

برای ساخت صابون گیاهی اولیه احتمالاً از خاکستر و چربی های حیوانی استفاده می کردند. خاکستر چوب یا گیاهان، حاوی کربنات پتاسیم است که آن را در آب ریخته و با چربی می جوشانند. چربی های حیوانی حاوی درصدی از اسید های چرب آزاد هستند که به روند این فرایند کمک می کنند.

برای خرید صابون زیتون فرابکر کاستیل زه راد می توانید به صفحه فروش صابون زیتون فرابکر کاستیل مراجعه فرمایید.

نحوه عملکرد صابون در پاک کنندگی چگونه است؟

صابون ها مواد شوینده ای هستند که وقتی در آب حل شوند، توانایی پاک کردن آلودگی را از روی سطوحی مانند پوست انسان، منسوجات و سایر سطوح دارند. روند به ظاهر ساده تمیز کردن یک سطح کثیف، در واقع پیچیده است. مولکول های صابون حاصل از یک زنجیره هیدروکربنی می باشد که در انتها دارای یک اتم سدیم یا پتاسیم است. انتهای هیدروکربن زنجیره آبگریز است، به این معنی که آب را دفع می کند و انتهای سدیم یا پتاسیم زنجیر آب دوست است، به این معنی که آب را به خود جلب می کند.

این ساختار منحصر به فرد قدرت تمیز کنندگی صابون را شکل می دهد. وقتی دست خود را با صابون می شوییم، انتهای آبگریز مولکول های صابون، کثیفی روغنی را به خود جذب می کند و انتهای آب دوست آنها به بیرون چسبیده است. انتهای آب دوست مولکول های صابون اجازه می دهد قطرات معلق روغن شسته شوند.

چرا به صابون نیاز داریم؟

فواید شستن دست با صابون بی شمار است. این امر خطر ابتلا به اسهال، حصبه، بیماری های تنفسی و بسیاری از بیماری های قابل انتقال از طریق آب و بیماری های عفونی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. تخمین زده می شود که شستشوی دست با صابون می تواند از 30٪ موارد اسهال جلوگیری کند. از آنجا که شستن دست باعث کاهش بیماری ها و عوارض طولانی مدت آنها می شود، دلیل اهمیت استفاده از صابون است.

انواع صابون

صابون ها انواع مختلفی دارند که برای کاربرد های متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع صابون ها بر اساس نوع کاربرد، شکل تولید و عملکرد با یکدیگر متفاوتند.

صابون های تولید شده بر اساس شکل عبارتند از:

  • صابون های مایع: در فرآیند ساخت صابون مایع معمولاً از روش فرآیند گرم استفاده می شود. به دلیل استفاده از هیدروکسید پتاسیم به جای هیدروکسید سدیم، همچنین افزودن آب بیشتر به آن، محصول به مایع تبدیل می شود.
  • صابون های گلیسیرین: گلیسیرین جز component روغن یا چربی است. هر صابون دست ساز حاوی محصول جانبی واکنش شیمیایی فرآیند صابون سازی، گلیسیرین است. تولید کنندگان صابون های تجاری، جهت فروش بیشتر گلیسیرین را به عمد حذف می کند تا در محصولات آرایشی یا مرطوب کننده از آن استفاده نمایند.
  • صابون های شفاف: در فرایند تولید این صابون ها، معمولاً نوعی الکل به آن اضافه می کنند تا شفاف شود. برخی از تولید کنندگان بازار از پایه آماده صابون، برای ساخت صابون های شفاف استفاده می کنند.


انواع صابون ها از نظر کاربرد عبارتند از:


1- صابون لباسشویی

این نوع صابون در تمیز کردن ذرات جامد، چربی و ترکیبات آلی در لباس موثر است. با افزایش تقاضا و کمبود مواد طبیعی، استفاده از مواد مصنوعی رایج شد و آنچه امروز در دسترس ما قرار دارد، مواد شوینده است، نه صابون.

2- صابون های دارویی

صابون های مخصوصی که حاوی موادی برای درمان یک یا چند مشکل پوستی هستند. بیماری های پوستی که با استفاده از صابون های دارویی قابل درمان هستند شامل آکنه، جوش های سر سیاه، جوش، مسدود شدن منافذ پوست و عفونت های قارچی و باکتریایی هستند. مواد تشکیل دهنده صابون های دارویی، بسته به نوع صابون برای درمان ها متفاوت هستند. انواع مختلفی از صابون های دارویی عبارتند از:

  • صابون های ضد باکتری: حاوی عوامل ضد باکتریایی مانند تریکلوزان، تریکلوکاربان، PCMX، تتراسدیم EDTA و … هستند. این صابون ها برای استفاده پوست هایی در نظر گرفته شده اند که تحت تأثیر عفونت های باکتریایی هستند.
  • صابون های ضد قارچ: حاوی عوامل ضد قارچی برای مقابله با عفونت های قارچی پوست شامل عصاره گیاهان دارویی ارگانیک، روغن های اساسی، ویتامین E، گوگرد، گلیسیرین طبیعی، روغن درخت چای، اکسید روی و غیره هستند.
  • صابون های دارویی برای مشکلات پوستی: به غیر از عفونت های باکتریایی و قارچی، پوست مستعد ابتلا به انواع مشکلات پوستی است. منافذ مسدود شده، سلولیت اضافی یا حتی پوست بیش از حد خشک شده از جمله این موارد است.

3- صابون های زیبایی

صابون های زیبایی از رایحه و مواد مراقبتی مختلفی برای انواع پوست تشکیل شده است. این صابون ها ممکن است مخلوط روغن یا گلیسیرین ویژه ای داشته باشند. صابون های توالت حاوی مقدار بالاتری از مواد چربی TFM می باشد. هرچه TFM بالاتر باشد، خاصیت تمیز کنندگی و مرطوب کنندگی صابون نیز بهتر است.

4- صابون های معطر

صابون های معطر برخلاف عطر های ملایم صابون های معمولی، رایحه های خوب و قوی دارند. آنها معمولاً در سالن ها و همچنین مکان هایی که رایحه درمانی انجام می شود مورد استفاده قرار می گیرند.

5- صابون گیاهی

بیشتر صابون های تجاری حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند برای پوست مضر باشند. صابون گیاهی با استفاده از گیاهان طبیعی و موادی درست می شوند که برای پوست سالم و مفید هستند و احتمال اثرات مخرب آن کمتر است. به همین دلیل می تواند جایگزین مناسبی برای صابون های شیمیایی باشد.

مواد اولیه و مواد افزودنی انواع صابون

عمده ترین مواد اولیه تولید صابون، چربی و مواد قلیایی است. مواد دیگر اغلب برای ایجاد خصوصیت های خاصی در صابون اضافه می شوند.

مواد قلیایی

هیدروکسید سدیم به عنوان مواد قلیایی صابون سازی، برای بیشتر صابون هایی که امروزه تولید می شود، استفاده می شود که همچنین ممکن است با هیدروکسید پتاسیم نیز تولید شود. صابون های پتاسیم در آب بیشتر از صابون های سدیم حل می شوند که آنها را صابون نرم می نامند. اگرچه اهمیت صابون های نرم رو به کاهش است، اما صابون پتاسیم هنوز در غلظت های مختلف مایع برای استفاده در ترکیب با صابون های سدیم در محصولات اصلاح و در صنعت نساجی تولید می شود.

چربی ها و روغن ها

مواد اولیه چرب برای تولید صابون شامل روغن های حیوانی، گیاهی و چربی ها یا اسید های چرب است. با استفاده از چربی ها، صابون هایی تولید می کنند که در آب سرد، کف کمی تولید می کند و بیشتر در آب گرم کف می کند. انواع روغن ها شامل روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن هسته خرما هستند.

ویژگی های صابون گیاهی

صابون گیاهی ساخته شده از انواع گیاهان هستند که دارای مواد طبیعی بسیار مفیدی برای پوست می باشند. گیاهان مورد استفاده در صابون های گیاهی، دارای ویژگی های درمانی خاصی است که از جمله آنها می توان به تغذیه پوست، قدرت ترمیم و مرطوب کنندگی اشاره کرد. این صابون ها همچنین حاوی روغن های چرب فوق العاده، گلیسیرین، ویتامین E ، آلوئه ورا و روغن های اساسی هستند که منجر به حفظ رطوبت و سلامت کلی پوست می شوند.

ترکیبات صابون گیاهی

انواع مختلف گیاهانی که در ساخت این صابون ها استفاده می شود شامل: گل گاوزبان، گل میناکاری، اکالیپتوس، زوفا، جو دوسر، گیاه چنار، شبدر قرمز، رزماری و فندق می باشد. علاوه بر این روغن های اساسی زیادی هستند که در ساخت انواع صابون گیاهی استفاده می شود. این روغن ها شامل:

  • روغن زیتون: سرشار از ویتامین E و به عنوان یک ماده مرطوب کننده برای پوست به شمار می رود.
  • روغن نارگیل: غنی از خاصیت مرطوب کنندگی است و به ایجاد حباب و کف صابون کمک می کند.
  • روغن سویا : سرشار از ویتامین های A ، E و K همچنین خواص آنتی اکسیدانی و مرطوب کنندگی طبیعی می باشد.
  • کره کاکائو: برای پوست های خشک و ترک خورده کاربرد دارد و باعث نرمی و لطافت آن می شود.

انواع صابون گیاهی فاقد هرگونه افزودنی، مواد مصنوعی، مواد نگهدارنده، مواد تقطیر نفتی، مواد شیمیایی، رنگ و فلزات هستند و در فرایند تولید آنها، تنها از گیاهان استفاده می شود.

انواع صابون گیاهی و خواص آنها

1- صابون رزماری

یکی از انواع صابون گیاهی رزماری است. این صابون جهت جلوگیری از ریزش مو، تحریک ریشه مو و تبدیل موهای کرکی به موهای ضخیم استفاده می شود. علاوه بر این موجب رفع خارش مو است و به عنوان تقویت کننده مو کاربرد دارد.

2- صابون حنا

صابون حنا از انواع صابون های گیاهی است. این محصول ضد شوره، ضد قارچ، تقویت موی سر، نرم کننده پوست های خشک و حساس و ضد باکتری است.

3- صابون گیاهی زیتون

صابون زیتون یکی از انواع صابون گیاهی است که ملایم ترین نوع صابون است. این محصول دارای PH کمتری نسبت به صابون های شیمیایی است همچنین میزان کف کنندگی کمتری است. صابون زیتون برای ایجاد حداکثر رطوبت در پوست، بدون گرفتگی منافذ به عمق پوست نفوذ می کنند. مزیت های استفاده از صابون زیتون شامل خاصیت ضد پیری، مناسب برای انواع پوست، حفظ سلامت پوست، سرشار از انواع ویتامین و تسکین بیماری های پوستی می باشد.

4- صابون بابونه

از صابون بابونه جهت ضد خارش های پوستی و التیام دهنده جوش های میکروبی پوست استفاده می شود. همچنین خواصی نظیر شفاف کنندگی پوست، ضد عفونی کننده و ضد التهابی، رفع التهابات و جوش های زیر پوست، ضد جوش و آکنه از دیگر مزیت های این صابون است. این محصول برای پوست های چرب مناسب است.

5- صابون جوانه گندم

صابون جوانه گندم از انواع صابون های گیاهی است که برطرف کننده چربی های زائد پوست، ضد لک و جوش صورت، تقویت کننده و ویتامینه پوست است. این محصول خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد.

6- صابون گل ختمی

این صابون برای نرم کنندگی پوست های خشک و حساس توصیه می شود. علاوه بر این، موارد ضد حساسیت و خارش های پوستی، نرم کننده طبیعی، درمان لک، کک و مک و خشکی پوست از دیگر فواید مصرف این صابون می باشد.

7- صابون بادام

این صابون برای درمان جوش های سر سیاه، برطرف کننده لک صورت، نرم کننده پوست های خشک و معمولی، ضد حساسیت و نرمی پوست استفاده می شود. علاوه بر این با داشتن مواد معدنی و ویتامین های A و B، موجب حفظ نرمی و لطافت پوست های خشک شده که از پوسته شدن لایه دست و صورت جلوگیری می کند.

انتخاب صابون مناسب

در هنگام خرید صابون، با توجه به نوع کاربرد مصرفی و نیاز فردی باید دست به انتخاب زد.
1– پوست خشک
افراد دارای پوست خشک، باید یک صابون گیاهی را که با عصاره جو دوسر و یا آووکادو ساخته شده انتخاب نمایند. صابون های گیاهی برای پوست های خشک، معمولاً حاوی روغن های اسطوخودوس، نعناع فلفلی و نعناع هستند. این مواد به تمیزی و نرمی پوست کمک می کند.

2– پوست چرب
افراد دارای پوست چرب، باید یک صابون گیاهی با روغن بادام یا صابونی با روغن گل همیشه بهار را انتخاب نمایند. صابون های حاوی روغن چای نیز در بهبود چربی و بیماری های روغنی پوست موثر هستند.

جمع بندی

صابون ها جهت پاک کنندگی پوست مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول در انواع مختلفی تولید می شود که مصارف گوناگونی دارد. بیشتر فرمول ها حاوی نوعی ماده نگهدارنده برای جلوگیری از رشد میکروبی هستند و برخی از آنها با اسانس و رنگ دهنده ها جهت ظاهر مطلوب و عطر خوش صابون تولید می شوند. انواع صابون های گیاهی نیز با مصارف مختلف وجود دارد که علاوه بر خواص گیاهان استفاده شده در صابون، دارای عطر گیاهی نیز می باشد.

منابع:

مقاله صابون گیاهی

دسته بندی محصولات آموزش, آموزش صابون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.