ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟

Home  /   چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟
شپشک برنج

شپش برنج چیست؟

شپشک برنج گونه ای از سوسک با نام علمی Sitophilus Oryzae (Linne) است. این حشره ها با اندازه 2 تا 3.5 میلی متر به سوسک های برنجی نیز معروف هستند که معمولاً در برنج و انواع غلات یافت می شوند.

اکثر شپشک های برنج با تخم گذاری تکثیر می شوند. این امر می تواند منجر به هجوم گسترده شپش ها به برنج شود. این حشره ها دارای فک پایین بسیار قوی هستند و می توانند از طریق جویدن پلاستیک های نرم و مقوا، به سرعت از بسته بندی اولیه فرار کرده و به سایر محصولات مجاور راه یابند.

برای خرید برنج هاشمی اعلا و برنج صدری دم سیاه هتمت می توانید با شماره های 09039006827 و تلفن ثابت 01334491943 تماس حاصل نموده و یا سفارش خود را از طریق دایرکت hatmat.ir ثبت نمایید.

شکل ظاهری و ویژگی های شپشک برنج

این حشرات ظاهری کدر و تیره با پوسته بیرونی سخت دارند که اغلب به عنوان “حشرات سیاه” یا “سوسک های برنج” نام برده می شوند. روی قفسه سینه آنها تعدادی چاله و 4 لکه زرد روشن تر در پوشش بال (elytra) وجود دارد. این موجودات هنگامی که به عنوان لارو متولد می شوند، پا ندارند و دارای یک قوزک با سر سفید کوچک هستند.

پس از بالغ شدن آنها می توانند پرواز کنند و علاوه بر این بسیار سریع حرکت می کنند. بسته به نوع شپش، ظاهر این موجودات می تواند کمی متفاوت باشد. شپش های برنج کوچکتر از شپش ذرت (ذرت) هستند. این حشرات بسته به شرایط محیطی حدود دو سال زندگی می کنند و نوع ماده شپش به طور متوسط در روز 3-6 تخم و در طول عمر خود تا 400 تخم می گذارد.

مضرات شپشک برنج

این حشرات هیچگونه عامل بیماری‌ زایی به همراه ندارند و کاملا برای انسان و حیوانات خانگی بی‌خطر هستند. از مضرات شپشک برنج، ایجاد آسیب در برنج و پودر شدن و از بین رفتن آن است. به همین دلیل پس از مشاهده‌ شپشک در برنج، می توان با به کار گیری راهکار های از ایجاد و یا تکثیر این حشرات جلوگیری کرد.

روش‌های جلوگیری از شپشک برنج

این مسئله که از برنج به روش درست و صحیح نگهداری کنیم، مهم‌ترین راه حلی است که برای پیشگیری از ایجاد شپشک برنج وجود دارد. اولین نکته، دقت هنگام خرید برنج است. باید مطمئن شویم که برنج فاقد کرم و شپشک باشد و هیچگونه رطوبتی نداشته باشد. برنج مرطوبت خیلی زودتر شپشک می ‌زند.

پس از خرید، باید برنج را در ظرف مناسب و مکان خشک و خنک نگهداری شود. می توان با قرار دادن فاصله ای بین کیسه برنج با زمین یا دیوار از نفوذ حشرات و انتقال رطوبت جلوگیری کرد. علاوه بر این توسط مواد طبیعی مثل میخک، حبه سیر، فلفل تند و خشک، نمک، برگ درخت گردو و …درون کیسه، می توان از رشد شپشک برنج جلوگیری کرد.

موثر ترین روش های از بین بردن شپشک برنج

شپشک های برنج از نور، سرما و موادی همچون نمک، برگ بو، برگ چریش و یا میخک متنفرند. به همین دلیل از راهکار های توصیه شده، قرار دادن برنج در معرض آفتاب، فریز کردن برنج و یا پهن کردن آن در جای خنک به همراه یکی از مواد طبیعی ذکر شده است.

استفاده از کبریت در بسته برنج نیز می تواند یکی از روش های موثر دفع این حشرات باشد. گوگرد موجود در کبریت باعث فراری دادن شپشک برنج می گردد. علاوه بر این در هنگام شستشوی برنج، استفاده از آب جوش در کشتن حشرات و نابود کردن تخم های موجود در برنج موثر است.

علت ورود شپشک به برنج

در هر یک از مراحل کاشت، تا برداشت و انبارکردن برنج، ممکن است تخم این حشرات روی گیاه برنج قرار گیرد و اگر برنج در شرایط مناسب برای رشد آن ‌ها شامل گرما و رطوبت قرار گیرد، تکثیر می‌ شوند که در نهایت بعد از مدتی کیسه برنج پر از شپشک برنج می‌شود. بنابراین برای نگهداری برنج توصیه می شود این محصول در مکان های خنک و فاقد رطوبت نگهداری شود.

شپش برنج به کدام دسته از مواد غذایی راه می یابد؟

غذاهایی که بیشتر تحت تأثیر حشرات برنج قرار می گیرند شامل موارد زیر می شوند:

  • غلات
  • جو دوسر
  • دانه ها
  • برنج
  • گندم
  • ذرت
  • لوبیا خشک شده
  • برخی ادویه جات ترشی
  • مواد غذایی حیوانات خانگی
  • دانه پرنده

به همین دلیل مهم است که از ورود برنج سالم به انبار مواد غذایی مطمئن شویم. زیرا محصول آلوده به شپش، می تواند کلیه مواد غذایی مجاور را که یا به خوبی بسته بندی نشده اند و یا بسته بندی کاغذی یا پلاستیکی دارند، آلوده نماید.


جهت مطالعه بیشتر جهت شناخت انواع حشره برنج می توانید به مقاله آیا شپشک برنج مضر است؟ – 8 نوع از این حشرات را بشناسیم! مراجعه فرمایید.

جمع بندی

احتمالا تا بحال شپشک های برنج را دیده ایم! این موجودات در صورت شرایط مناسب هنگام کاشت تا برداشت محصول، می توانند وارد کیسه برنج شده و به سرعت تکثیر یابند. روش هایی برای پیشگیری و مبارزه با این نوع آفات وجود دارد که در صورت آگاهی می توان در وهله اول، برنج سالم و مناسبی خریداری کرد، و در مرحله بعد در صورت وجود حشره، می توان با بکارگیری روش های خانگی، از شر این موجودات راحت شد.


منابع:
مقاله چگونه حشره برنج را از بین ببریم؟
مقاله شپشک برنج – حل مشکل حشره برنج

دسته بندی محصولات آموزش, آموزش برنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.