ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

شامپو درمانی و بررسی ۲ نمونه از پر کاربرد ترین آنها

Home  /   شامپو درمانی و بررسی ۲ نمونه از پر کاربرد ترین آنها
شامپو درمانی

معرفی و بررسی انواع شامپو

شامپو ها، پاک کننده هایی هستند که جهت شستشوی موی سر با فرمولاسیون های مختلفی تولید می شوند. شامپو هایی که برای انواع مختلف مو ارائه می شود نمونه هایی مثل شامپو گیاهی، شامپو برای مصرف روزانه، شامپو برای موهای خشک، شامپو برای موهای چرب، شامپو نرم کننده موی سر و شامپو درمانی می باشند. فرمولاسیون این شامپو ها حاوی عوامل کف زا، غلیظ کننده، حالت دهنده، متعادل کننده PH، عطر دهنده ها، نگهدارنده ها و نرم کننده می باشد.

تفاوت این محصولات در نوع مصرف آن برای موهای خشک و چرب است که موهای چرب به دلیل درصد بالای چربی، باید قدرت پاک کنندکی بیشتر و روغن کمتری داشته باشد. موهای خشک نیز به دلیل میزان خشک شدگی بالا با مقدار بیشتری نرم کننده در فرمول شامپو دارد. در این بین علاوه بر نمونه های ذکر شده، شامپو های درمانی و طبی نیز وجود دارند که جهت درمان انواع بیماری های پوست و مو استفاده می شوند.

چند نمونه از انواع شامپو درمانی

این شامپو ها ساختار متفاوتی دارند و جدا از خاصیت پاک کنندگی، دارای مصارف درمانی می باشند که گاهی با تجویز پزشک مورد استفاده قرار می گیرد. شامپو های دارویی شامل شامپو های ضد شوره، شامپو ضد قارچ، شامپو ضد موخوره، شامپو ضد التهاب، شامپو درمان کننده جوش سر، شامپو التیام دهنده پوست و شامپو برای موهای آسیب دیده می باشند که در ادامه به بررسی عملکرد نمونه هایی از این شامپو ها می پردازیم.

شامپو درمانی ضد شوره

شوره سر یک بیماری شایع پوست سر است که در آن پوست خشک می شود و به پوسته های سفید تبدیل می شود. برای برخی از افراد، شوره سر همراه با پوسته پوسته شدن و خارش شدید همراه است. شامپو های کنترل کننده شوره سر معمولاً با یک یا ترکیبی از مواد فعال برای درمان و کنترل شوره سر تولید می شوند. این شامپو ها حاوی مواد اسید سالیسیلیک، گوگرد، پیریتون روی (پیریتون روی)، قیر ذغال سنگ، سولفید سلنیوم و کتوکونازول در فرمولاسیون خود هستند.

شامپو درمانی ضد قارچ

عفونت قارچی پوست با علائمی همچون خارش پوست سر شروع می شوند و بسیار ناخوشایند است و معمولاً به عنوان کرم حلقه ای پوست سر (یا کچلی) شناخته می شود. این بیماری بر روی ساقه های مو تأثیر می گذارد و ممکن است برای برخی از افراد لکه های طاسی روی سر ایجاد نماید. عفونت های قارچی پوست سر مانند کرم حلقوی، می تواند بسیار مسری باشد. عفونت هایی از این دست اغلب با لمس پوست فرد آلوده منتشر می شوند.

فرمولاسیون موثر بر خصوصیات فیزیکی و ضد قارچی شامپو شامل سورفاکتانت، سولفات مونولورات، سوربیتان، نیوکسین، اسید سالیسیلیک، اسید هیدروکسی بتا، لوریل بتائین، پیروکتون اولامین، گوگرد، قطران ذغال، سولفید سلنیوم، کتوکونازول و کلیمبازول است. این ترکیبات دارای خواص ضد چربی پوست، خاصیت ضد میکروبی، تسکین خارش، کاهش تحریک و التهاب می باشند. فرمولاسیون شامپو ضد قارچ برایی درمان قارچ مالاسزیا و عفونت‌های قارچی پوستی مانند تینیا، کاندیدیازیس پوستی، پیتریازیس ورسیکالر، شوره سر و درماتیت سبورئیک است.

تفاوت بین شوره سر و عفونت قارچی چیست؟

گرچه خارش و پوسته پوسته شدن همراه با شوره سر بسیار ناخوشایند است، اما عفونت های قارچی پوست سر سطح دیگری از بیماری است. در هر دوی این بیماری ها، خارش پوست سر وجود دارد اما عفونت قارچی باعث ایجاد لکه های طاسی می شود.

انواع دیگر شامپو ها را بشناسیم

شامپو های دیگری با ترکیبات متفاوت وجود دارد که جهت حفاظت و نگهداری از موها مورد استفاده قرار می گیرد. این شامپو ها شامل انواع زیر است:

شامپو های حالت دهنده

باعث شفافیت و لغزنده شدن موها می شوند که حاوی پروتئین هیدرولیز شده حیوانی، گلیسیرین، دایمتیکون، سایمتیکون، پلی وینیل پیرولیدون، پروپیل گلیکول و استئالکونیوم کلراید می باشند.

شامپو برای موی آسیب دیده

غالبا برای موهایی استفاده می شود که در معرض انواع مواد شیمیایی از جمله رنگ مو، دکلره، محلول های فر یا صاف کننده های مو قرار گرفته اند.

شامپو ویتامینه

شامپوهای ویتامینه با انواع مواد تقویتی و ویتامین ها، باعث ترمیم، حجیم و نرم شدن موی سر می شود. خاصیت پاک کنندگی این شامپو ها به دلیل قرار گرفتن نرم کننده بر روی ساقه مو، کمتر است چون مانع شستشوی زیاد می شود.

شامپو برای موهای رنگ شده

این شامپو ها علاوه بر ترمیم ساقه مو، از روند سفید شدن آن جلوگیری می نماید و موها را نرم، لطیف و درخشان می کند.

برای آگاهی از عملکرد انواع شامپو می توانید مقاله شناخت و بررسی نحوه عملکرد شامپو ها بر پوست و مو را مطالعه فرمایید.

نتیجه گیری

شامپو ها که جهت شستشوی مو و پوست سر استفاده می شوند، انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع موی افراد انتخاب می شوند. علاوه بر انواع شامپو ها برای موهای معمولی، چرب و خشک، نمونه های شامپو درمانی نیز وجود دارد که جهت درمان انواع ناراحتی های پوست و مو بکار می رود. رایج ترین این شامپو ها، شامپو ضد قارچ و ضد شوره هستند که با قابلیت های درمانی، علاوه بر شستشوی مو، به بهبود پوست و موی سر کمک می کنند. برای خرید انواع شامپو گیاهی رزانا می توانید به بخش فروش شامپو رزانا هتمت مراجعه فرمایید.

دسته بندی محصولات آموزش شامپو, آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.