ارسال تمامی سفارشات در هتمت رایگان شد.
مشاهده کنید:

آیا شپشک برنج مضر است؟ – 8 نوع از این حشرات را بشناسیم!

Home  /   آیا شپشک برنج مضر است؟ – 8 نوع از این حشرات را بشناسیم!
آیا شپشک برنج مضر است؟

شپشک برنج چیست؟

سرخرطومی یا شپشک برنج (Sitophilus oryzae) حشره‌ای کوچک سیاه ‌رنگ تا قهوه‌ ای مایل به قرمز است که در دانه‌ های خشک مانند برنج، غلات، جو دوسر و انواع مختلف آرد یافت می ‌شود. شپشک ها انواع مختلفی دارند که البته همه آنها برنج نمی خورند. در این مقاله به بررسی انواع شپشک ها و پاسخ به این سوال می پردازیم که آیا شپشک برنج مضر است؟

برای خرید برنج هاشمی اعلا و برنج صدری دم سیاه هتمت می توانید با شماره های 09039006827 و تلفن ثابت 01334491943 تماس حاصل نموده و یا سفارش خود را از طریق دایرکت hatmat.ir ثبت نمایید.

آیا شپشک برنج مضر است؟

در جواب این سوال که “آیا شپشک برنج مضر است؟” می توان گفت بله، شپشک برنج مضر است. شپشک برنج برای غلات مضر است اما برای انسان بی ضرر است زیرا هیچ بیماری به انسان منتقل نمی کند. شپشک برنج قبل از برداشت در محصول وجود دارد و همراه با برنج به منطقه فرآوری آورده می شود. این شپشک ها در مراحل بعدی ظاهر می شوند و هنگام خرید برنج همراه محصول وارد خانه می شوند. آنها می توانند سوراخ هایی در برنج ایجاد کنند و سطح رطوبت را افزایش دهند.

آیا شپشک ها می توانند انسان را گاز بگیرند؟

آیا شپشک برنج مضر است؟ شپشک ها نمی توانند انسان را گاز بگیرند. برای انسان یا حیوانات خانگی سمی یا خطرناک نیست، زیرا آنها بیماری را منتقل نمی کنند. شپشک‌های برنج غلات، آجیل، دانه‌ ها و میوه‌ ها را می‌خورند.

سرخرطومی بالغ و شپشک برنج تخم های خود را در داخل دانه های غلات می گذارند. همانطور که آنها رشد می کنند، تغذیه کرده و در مدت زمانی کوتاه، تعداد شپشک بالغ چند برابر خواهد شد.

آیا شپشک ها می توانند از پلاستیک به مواد غذایی نفوذ کنند؟

بله و به همین دلیل است که محصولاتی که در ظروف پلاستیکی و کیسه های کاغذی نگهداری می شوند از شپشک در امان نیستند. سرخرطومی ها می توانند باعث ایجاد آلودگی در آن محصولات شوند.باید غلاتی را که مستعد هجوم سرخرطومی هستند در ظروف در بسته شیشه ای نگهداری کرد تا از آلودگی به غلات جلوگیری شود.

هنگامی که ظروف نگهداری، از شیشه یا پلاستیک ضخیم ساخته شده باشند، هیچ شانسی برای ورود شپشک به داخل ظرف وجود ندارد. قبل از نگهداری دانه ها در ظرف، مطمئن شوید که عاری از شپشک ها هستند.

اگر برنجی شپشک داشته باشد می توان آن را خورد؟

از بین بردن سرخرطومی های موجود در برنج زمانی که زیاد باشند، دشوار است زیرا آنها بسیار کوچک هستند و به سرعت تکثیر می شوند. حتی اگر در برنج شپشک پیدا کردید، می توانید برنج را به سادگی بشویید، آب را تخلیه کنید و شپشک ها را به صورت دستی جدا کنید. این روند را تکرار کنید تا زمانی که هیچ شپشکی مشاهده نکنید. سپس برنج را بپزید. پختن برنج می تواند شپشک ها و لاروها را از بین ببرد.

از بین بردن شپشک ‌ها از برنج پس از ایجاد آلودگی دشوار است، اما می‌توان با استفاده از اقدامات پیشگیرانه مختلف، ورود آنها را کنترل کرد.

آیا خوردن آردی با شپشک اشکالی ندارد؟

وجود شپشک در آرد به این معنی است که احتمالاً به درستی نگهداری نشده است. اگر یک کیسه آرد که برای مدتی در انباری است دچار شپشک شود، می توانید سرخرطومی ها را در صورتی که تعداد آنها کم است، الک کنید.

روش های طبیعی کنترل شپشک ها چیست؟

می توان شپشک ها را به طور طبیعی کنترل کرد. یکی از راه های کنترل شپشک ها استفاده از برگ بو است که به عنوان یک دافع طبیعی برای شپشک ها عمل می کند. می توان برگ بو را در کابینتی که برنج در آن نگهداری می شود، قرار داد. گیاهان دیگری مانند رزماری، پیاز و میخک نیز به عنوان دافع طبیعی شپشک برنج عمل می کنند.

برای مطالعه بیشتر جهت آگاهی از روش های از بین بردن شپشک برنج می توانید به مقاله چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟ مراجعه فرمایید.

روش های نگهداری مواد غذایی برای جلوگیری از هجوم شپشک

  • اگر شپشک در انباری خود پیدا کردید، غذای آلوده را بردارید و دور بریزید. مواد غذایی قابل نگهداری را به ظروف در بسته منتقل کنید.
  • برای از بین بردن هر گونه تخم و لارو می توانید غذا ها را به مدت چهار تا هفت روز منجمد کنید. برخی از افراد از فریزر خود برای نگهداری طولانی مدت غلات و آرد استفاده می کنند و مقدار کمی از آن را در صورت نیاز خارج می کنند.
  • قفسه های انباری را به خوبی تمیز کرده و لبه ها و ترک ها را جاروبرقی بکشید. برای پاک کردن قفسه ها می توانید از سرکه سفید استفاده کنید.
  • از سموم دفع آفات برای خلاص شدن از شر سرخرطومی‌ها استفاده نکنید. این آفت‌کش‌ها مؤثر نیستند و ممکن است در اطراف غذا بی‌خطر نباشند.
  • مطمئن شوید که انباری را خشک و خنک نگه دارید زیرا شپشک ها در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند. خرده های غذا را به طور منظم جارو کنید تا آفات را دور نگه دارید.

انواع سرخرطومی ها

1-شپشک آرد

آنها بیشتر به عنوان سوسک آرد قرمز شناخته می شوند. علت نامگذاری شپشک آرد به این دلیل است که در جاهایی نزدیک به آرد یافت می شود. اندازه این نوع سوسک 3 تا 4 میلی متر است. از نظر ظاهری بیضی شکل و دارای دو جفت بال هستند. آنها همچنین از آجیل، غلات و میوه های خشک تغذیه می کنند و می توانند به هر مکانی حمله کنند.

2-شپشک برنج

حشرات کوچکی هستند که در برنج، آرد و سایر غلات یافت می شوند. اندازه شپشک برنج حدود 2 تا 3 میلی متر طول دارد و رنگ آنها از قهوه ای مایل به قرمز تا سیاه است. این شپشک های برنج از پوزه خود برای سوراخ کردن برنج، غلات یا غلات استفاده می کنند. اگر شپشک روی برنج دیدید روی آن آب داغ بریزید. سپس شپشک های مرده را می بینید که شناور هستند.

3-سرخرطومی غوزه

اندازه سرخرطومی غوزه معمولاً 6 میلی متر طول دارد. آنها پوزه بلندی دارند و به رنگ خاکستری هستند و از جوانه ها و گیاهان کوچک پنبه ای تغذیه می کنند. در واقع، نام آنها از تمایل آنها به تخم گذاری در غوزه گیاه پنبه گرفته شده است. به همین دلیل خسارات زیادی به محصولات پنبه وارد می کنند. آنها اصالتاً اهل مکزیک هستند. شپشک های غوزه فقط از گیاهان پنبه تغذیه می کنند.

4-شپشک گل رز

شپشک های رز حدود 5 تا 6 میلی متر طول دارند و دارای رنگ های قرمز و سیاه هستند. آنها می توانند با استفاده از پوزه نوک تیز خود گل ها و عمدتا گل رز را سوراخ کنند.

5-سرخرطومی گندم

این شپشک که به عنوان سرخرطومی دانه نیز شناخته می شود، سه تا پنج میلی متر طول دارند، مجهز به قسمت های دهان جونده و پوزه ای کشیده هستند. آنها بال های نابالغ دارند، بنابراین قادر به پرواز نیستند. شپشک های گندم فقط می توانند غذاهای ذخیره شده را بخورند و نمی توانند برای خوردن گیاهان به مزارع بروند. سرخرطومی ماده بالغ می تواند سالانه 6000 فرزند تولید کند.

6-شپشک لوبیا

شپشک لوبیا چشم بلبلی به طول ⅛ اینچ، قهوه ای مایل به قرمز با علائم خاکستری است. آنها پوزه کوتاهی دارند و تا حد زیادی از لوبیا چشم بلبلی تغذیه می کنند. این حشرات لوبیا چشم بلبلی، لوبیا و نخود نیز مصرف می کنند و در آنجا نیز تخم می گذارند. اگر سوراخ های گردی روی نخود ها مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که شپشک لوبیا چشم بلبلی به خشکبار شما حمله کرده است.

7-سرخرطومی سیاه انگور

شپشک سیاه تاک از گیاهان زینتی تغذیه می کند. اندازه آنها حدود 12 میلی متر طول و دارای بدنه تخم مرغی است. آنها پوزه های کوتاه و آنتن هایی به سر خود دارند. آنها شبگرد هستند و پرواز نمی کنند.

8-سرخرطومی کاج سفید

شپشک های کاج سفید به طول 6 تا 7 میلی متر و دارای فلس های رنگی سفید و قهوه ای هستند. از درختان صنوبر و کاج تغذیه می کنند.

نتیجه گیری

سرخرطومی یا شپشک برنج یک حشره مزاحم است، اما شوال اصلی اینجاست که آیا شپشک برنج مضر است؟ خیر، این حشرات برای انسان یا حیوانات خانگی خطرناک نیستند و با خوردن تصادفی آنها بیمار نخواهید شد، اما باید مطمئن شوید که مواد غذایی موجود در انباری، در ظروف دربسته نگهداری می شوند. با انجام اقدامات پیشگیرانه، می توان از شر شپشک های مزاحم خلاص شد.

منابع:

مقاله آیا شپشک ها خطرناک هستند؟

مقاله آیا شپشک برنج مضر است؟

دسته بندی محصولات آموزش برنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Refund Reason

به مشتاقان این محصول بپیوندید لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید ما با شما ارتباط خواهیم گرفت.